Poprzedni temat «» Następny temat
Masa krytyczna
Autor Wiadomość
Gesior7 
Administrator
I <3 Chiquita



Wiek: 35
Dołączył: 6548 dni temu
Posty: 2606
Skąd: Białystok

Punkty: 39714
Wysłany: 2012-09-29, 00:10   Masa krytyczna

Siema!

Odbiegając trochę od tematu stuntingu w GTA, chcę poruszyć temat jazdy na rowerze. Od wielu lat jeżdżę na rowerze i lubię to. Uznaję to za zdrowy i ekologiczny środek transportu. W moim mieście (w Białymstoku) co miesiąc 'organizowana' jest tzw. "Masa krytyczna". Jest to zjazd rowerzystów z całego miasta. W każdy ostatni piątek miesiąca my, jako rowerzyści, bez względu na porę roku i pogodę, zbieramy się w ustalonym miejscu i czasie, następnie objeżdżamy miasto rowerami po ulicach. W Białymstoku rowerzystów jest dużo, szczególnie widać to latem na masie.
Masa krytyczna ma na celu pokazanie innym uczestnikom ruchu drogowego, że istniejemy, oraz promowanie jazdy na rowerze, jako zdrowego środka transportu. Masa istnieje w wielu innych miastach. Gdzieś wyczytałem, że została zapoczątkowana w San Francisco przez grupę rowerzystów, którzy wspólnie wyjeżdżali w trasę w ostatni piątek miesiąca. I tak zostało.

Temat kieruję do Was, drodzy czytelnicy.
Jestem ciekaw, czy w Waszych miejscowościach też jest coś takiego jak Masa krytyczna, i czy uważacie rower jako zdrowy środek transportu. Może sami wyjeżdżacie rowerem w podróż? Zapraszam do dyskusji.

Przy okazji, chciałbym podzielić się zdjęciami z minionej Masy (28.09.2012):
Masa krytyczna 28.09.2012 (Zdjęcia)
_________________

In ancient times some random phpbb devs programed a mystic power named: Search button.
Only the chosen ones know how to use it. ツ

 
 
     
Diggy 
Aktywny amator



Wiek: 29
Dołączył: 4976 dni temu
Posty: 156
Skąd: Jestem ?

Punkty: 1820
Wysłany: 2012-09-29, 15:14   

U nas w mieście nie ma czegoś takiego jak Masa krytyczna, ale jest dużo imprez związanych z ruchem drogowym. W naszym mieście przy jednej ze Szkół jest zrobione świetne miasteczko ruchu drogowego i tam właśnie są organizowane różnego typu turnieje rowerowe. Ja sporo jeżdżę rowerem ale nie tak zwyczajnie :) Wraz z kilkoma kolegami jeździmy na rowerach na jednym kole. Wychodzi nam to bardzo dobrze, potrafimy przejechać tak przez nasze całe miasto :)
_________________



Counter Strike Source :*
 
 
     
Cysiek 
Aktywny amator



Wiek: 33
Dołączył: 5963 dni temu
Posty: 110
Skąd: ~ Olkusz

Punkty: 970
Wysłany: 2012-09-29, 17:01   

Cytat:
Masa krytyczna ma na celu pokazanie innym uczestnikom ruchu drogowego, że istniejemy, oraz promowanie jazdy na rowerze, jako zdrowego środka transportu.


Takie pokazywanie na siłe powoduje chyba skutek odwrotny do zamierzonego. Mam podzielone zdanie na temat "promowania" oczywistych rzeczy.

Aczkolwiek u mnie, niedaleko, w Bukownie jest coroczny (niestety :/ nie wiem czy w Olkuszu jest coś takiego i czy jest częsciej organizowane) zjazd rodzinny wokół miasta i okolic.

Ostatnio byłem na nim w 2009 bodajże, na nienasmarowanym bmxie :x

Po obejrzeniu zdjęć przeszła przeze mnie jedna myśl: ouuu, ale to w większych miastach, stolicach województw i podobnych wielkością i gdzie są ścieżki rowerowe...


Liczba postów 8)
_________________


 
     
Gesior7 
Administrator
I <3 Chiquita



Wiek: 35
Dołączył: 6548 dni temu
Posty: 2606
Skąd: Białystok

Punkty: 39714
Wysłany: 2012-09-30, 03:08   

Tak, mamy bardzo dużo ścieżek rowerowych. Białystok jest dobrze zroweryzowany.
Cysiek, mówisz, że Masa przynosi odwrotny skutek do zamierzonego. Czy chcesz powiedzieć, że w Twoim mieście jest też Masa krytyczna?
_________________

In ancient times some random phpbb devs programed a mystic power named: Search button.
Only the chosen ones know how to use it. ツ

 
 
     
Matej_pl 
Amator postów



Dołączył: 6095 dni temu
Posty: 63
Skąd: Warszawa

Punkty: 670
Wysłany: 2012-10-01, 20:11   

Jeśli chodzi o jazde rowerem to jestem zapalonym kolarzem, dziennie pokonuje co najmniej 20 km. Co do masy krytycznej to sprawa raczej oczywista zaważając na fakt że jestem z Warszawy, lecz sam udziału nie brałem. :)
_________________

 
 
     
Gesior7 
Administrator
I <3 Chiquita



Wiek: 35
Dołączył: 6548 dni temu
Posty: 2606
Skąd: Białystok

Punkty: 39714
Wysłany: 2012-10-02, 07:38   

Sprawa oczywista byłaby, gdybyś, jako zapalony kolarz brał udział w Masie. W Warszawie chyba też jest Masa.
_________________

In ancient times some random phpbb devs programed a mystic power named: Search button.
Only the chosen ones know how to use it. ツ

 
 
     
Matej_pl 
Amator postów



Dołączył: 6095 dni temu
Posty: 63
Skąd: Warszawa

Punkty: 670
Wysłany: 2012-10-02, 20:08   

No chodziło mi o fakt że w telewizji nie raz trąbili o masie krytycznej w Warszawie. Jakoś bardziej wole sobie pojeździć z kumplami niż blokować ruch i utrudniać komuś komunikacje.
_________________

 
 
     
Gesior7 
Administrator
I <3 Chiquita



Wiek: 35
Dołączył: 6548 dni temu
Posty: 2606
Skąd: Białystok

Punkty: 39714
Wysłany: 2012-10-02, 21:11   

No to mamy już przynajmniej kilku zapalonych rowerzystów na forum. Pamiętam, że był jeszcze ktoś od downhillu. Downajt, jeżeli dobrze kojarzę. Downajt, jeździsz wyczynowo na rowerze? Mam nadzieję, że przeczytasz ten temat.
_________________

In ancient times some random phpbb devs programed a mystic power named: Search button.
Only the chosen ones know how to use it. ツ

 
 
     
VIP|Art 
Dziecko neo


Wiek: 31
Dołączył: 5341 dni temu
Posty: 663
Skąd: Myszków

Punkty: 28050
Wysłany: 2012-10-02, 21:26   

Metru to ten downhillowiec.
_________________

 
 
     
Cysiek 
Aktywny amator



Wiek: 33
Dołączył: 5963 dni temu
Posty: 110
Skąd: ~ Olkusz

Punkty: 970
Wysłany: 2012-10-02, 23:14   

Ja BMXowiec na emeryturze xd
_________________


 
     
Gesior7 
Administrator
I <3 Chiquita



Wiek: 35
Dołączył: 6548 dni temu
Posty: 2606
Skąd: Białystok

Punkty: 39714
Wysłany: 2012-10-02, 23:55   

Metru, już zaczynam lepiej jarzyć. Dzięki Art. = )

Cysiek, na emeryturze?! Masz dopiero 21 lat. Jesteś młodszy ode mnie, Cysiek. I ty mówisz, że już jesteś na emeryturze? Nie za wcześnie? Co tam wyczyniasz na BMXie, Cysiu?
_________________

In ancient times some random phpbb devs programed a mystic power named: Search button.
Only the chosen ones know how to use it. ツ

 
 
     
Cysiek 
Aktywny amator



Wiek: 33
Dołączył: 5963 dni temu
Posty: 110
Skąd: ~ Olkusz

Punkty: 970
Wysłany: 2012-10-03, 01:34   

Nie jezdze juz bo odechciało mi się :/ Idzie jesień, deszczowo dzisiaj to co mam robić xd
Mam jeszcze starego górala, chyba na przedzimie się wezmę za niego.
_________________


 
     
Gesior7 
Administrator
I <3 Chiquita



Wiek: 35
Dołączył: 6548 dni temu
Posty: 2606
Skąd: Białystok

Punkty: 39714
Wysłany: 2012-10-26, 23:46   

Dzisiaj odbyła się październikowa masa krytyczna. Niestety nie robiłem żadnych zdjęć, bo było ciemno. Dzisiaj było też bardzo zimno. Śniegu jeszcze nie ma, chociaż rano był przez chwilę.
Na masę przyjechało kilkunastu rowerzystów, każdy na swoim stuningowanym, oryginalnym bike'u. Na miejscu ustaliliśmy trasę i ruszyliśmy z rynku Kościuszki na rynek Kościuszki, poprzez ulice Białegostoku. Eskortowały nas wozy policyjne na sygnale. Mieliśmy przejazd nawet w korkach. Jak już wspomniałem, było ciemno i zimno, ale jechało się całkiem przyjemnie. Pogoda była spokojna, a w trasie można było pogadać z kumplem ze studiów.
Po powrocie zrobiliśmy jedno zdjęcie. Niestety nie ma go w internecie, na stronach Białostockiej masy.
Może nieco później będzie ciut więcej informacji.

Na razie zapodaję adres strony, gdzie jest wyrysowana trasa prawie każdej masy krytycznej.
http://www.endomondo.com/workouts/87436408/
To jest trasa wrześniowej masy, ale, byćmoże niedługo będzie i najnowsza trasa.

To narazie wszystko. Zapraszam na strony internetowe, z których można coś się dowiedzieć o masie krytycznej w Białymstoku:

http://www.rowerowy.bialystok.pl/
http://www.facebook.com/BialostockaMasaKrytyczna

Narazie!
_________________

In ancient times some random phpbb devs programed a mystic power named: Search button.
Only the chosen ones know how to use it. ツ

 
 
     
Gesior7 
Administrator
I <3 Chiquita



Wiek: 35
Dołączył: 6548 dni temu
Posty: 2606
Skąd: Białystok

Punkty: 39714
Wysłany: 2012-12-03, 18:49   

W listopadzie przejechaliśmy podwójną masę krytyczną. Jechaliśmy około 2 godzin. Nie było eskorty policji, ale jakoś sobie radziliśmy.
Zrobiliśmy na koniec zdjęcie grupowe z uczestnikami masy.

Zdjęcie
_________________

In ancient times some random phpbb devs programed a mystic power named: Search button.
Only the chosen ones know how to use it. ツ

 
 
     
Diggy 
Aktywny amator



Wiek: 29
Dołączył: 4976 dni temu
Posty: 156
Skąd: Jestem ?

Punkty: 1820
Wysłany: 2012-12-03, 23:19   

Wszyscy w kurtkach opatuleni a jeden gościu na hardkora na krótki rękaw :D
_________________



Counter Strike Source :*
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Style created by Matej from mStyles modified by Drool
statystyka